EAC Belgesi – EAC Sertifikası

EAC BELGESİ – EAC SERTİFİKASI

EAC Belgesi, Dış ticarette bürokratik gecikmeleri önlemek amacıyla Kazakistan Cumhuriyeti Beyaz Rusya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’nun da içinde bulunduğu 3 ülke arasında imzalanmıştır. EAC Belgesi her üç ülke için 2010 yılında komisyon kararı ile onaylanmıştır. EAC sertifikası üye ülkelerin sınırları içinde onaylanmış standartlarda üretim kalitesini onaylayan resmi bir belgedir. Eac belgesi ihracat belgeleri arasında en çok hazırlanan sertifikalardandır.

bursa eac belgesi

EAC Belgesi Nedir? EAC Gümrük Birliği Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

EAC Belgesi İşareti;  Rusya, Beyaz Rusya  Kazakistan ülkeleri tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan ülkelerinin de dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu gösteren bir belgedir.

Gümrük birliği hizmetlerinin sağlanması için akredite bir sertifika merkezi aracılığı ile  alınabilmektedir. Teknik düzenlemeleri ve şartları Gost R Belgesindeki düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin kapsamına benzemektedir. EAC belgesi mutlaka her üye devletin gümrük birliği pazarına girişi için gereklidir. Gümrük Birliği Anlaşmasının amacı üç ülke arasındaki ticaretteki engellerin zorunlu prosedürlerin sayısını azaltmak ve dış ticareti daha sorunsuz bir şekilde yapmaktır. Sertifika her ülkenin topraklarında geçerli oluğu gibi aynı zamanda üç ülke pazarına girmek için de en kolay yoldur. bursa ihracat belgesi

EAC sertifikasına sahip olan şirketler kendi ülkesindeki ürettiği malları sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde bu ülkelerin topraklarına satabilmektedir. İnsanların huzurunun ve güvenliğinin denetlenmesi ve tüketici haklarının korunması için federal servisler tarafından tek bir biçimde düzenlenen devlet onaylı belgeye sahip olmak ve firma olarak bu pazarda yerinizi almak için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürünlerde  Gümrük Birliği piyasası tedavül veya satış onayını doğrulayan işaret koyulur . Gümrük Birliği Komisyon kararına göre Belgelendirilen ürünlerin etiketlerinde EAC logosu kullanılmalıdır .

EAC Sertifikasının zorunlu olacağı bazı ürün grupları aşağıdaki gibidir

 

Rusya Belgeleri ve Rusya Sertifikaları, Kazakistan, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan Gümrük Birliği Teknik Yönetmeliklerine Uygunluk Sertifikalardır. Gost R Sertifikası, SGR Sertifikası, EAC Deklarasyonu, Rusya Yangın Sertifkası Başlıca Rusya Belgeleridir. Diğer ihracat belgelendirmeler için hizmetlerimiz sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Eac Belgesi hakkında daha detaylı bilgi için Uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

www.bursabelgelendirme.com

Call Now ButtonHızlı Arama