iso 9001 Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır ?

iso 9001 Yenileme  Nasıl Yapılır ?

ISO sertifikasının yenilenmesi gerekiyor ise ne yapmamız gerekir. Şirketiniz ISO 9001 standartları kapsamında belgelendirildikten sonra, bu belgelendirme üç yıllık bir süre için yapılmaktadır. Bu üç yıllık sürenin sonunda, şirketinizin sertifikasyonunuzu yenilemek için bir yeniden değerlendirme sürecine girmesi gerekliliktir. iso 9001 yenileme ile ilgili bizimle 0535 2777604 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Yeniden sertifikalandırma süreci, ilk belgelendirme sürecinin denetim aşamalarına çok benzerlik gösterir. Üç yıllık süre sona erdiğinde, şirketiniz sertifikanızı yenilemek için gerekli kayıtları toplamaya başlayarak yeniden belgelendirme süreci başlatılır.

iso 9001 belgesi yenileme

İso Belgeniz var , Yenileme mi Yapacaksınız ?

Öncelikle tarihi geçen belgenizin Nace koduna uygun  kapsama uygun  belge verebilecek bir akreditasyona sahip firma ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Bursa Belgelendirme hizmetleri olarak gerek ias abd akreditesi ile gerek Alman dakks akredite veya Türkak Akredite sertifikalandırma hizmetlerinde geniş bir kapsam sunmaktayız.

Yenileme değerlendirmesinin odak noktalarından biri geçmiş performansı gözden geçirmektir. Denetçi, şirketinizin sisteme bağlı kaldığından ve doğru kullandığından emin olmak için belgeleri ve kayıtları gözden geçirecektir. Yenileme denetiminin bir diğer odak noktası da sürekli iyileştirmedir. İyileştirme, ISO 9001 sisteminin böylesine merkezi bir teması ve hedefi olduğundan, yenileme denetçileri, sistemi tasarlandığı gibi kullandığınızın kanıtı olacağından, şirketinizin süreçlerinde iyileşme görmek isteyeceklerdir.

Her Yıl Yenileme Yapılmak Zorunda mıdır ?

Evet belge süresi 3 yıl olmakla birlikte yıllık ara denetimlerle yenileme yapılması zorunludur.

Her üç yılda bir yenileme denetimine başvurmak ürkütücü görünse de, sisteme bağlı kalırsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. ISO 9001 sistemi iyi kayıt tutma ve sürekli iyileştirmeyi vurguladığından, sertifikanızın yenilenmesini sağlamak için yalnızca ona sadık bir şekilde bağlı kalmanız gerekir.

Not olarak, sertifikanızın sona erme tarihinden önce yenileme başvurusunda bulunmak isteyeceksiniz. Bu, yenileme denetimini geçememeniz durumunda yeniden gruplaşmak ve gerekli değişiklikleri yapmak için size biraz zaman tanıyacaktır.

iso belgesi yenileme sürecini firmalar bazen iso 9001:2015 belgesi gözetim yani ara denetim süreci ile yapar. Gözetim denetimleri yılda en az 1 kez sistemin işleyişini kontrol etmek üzere belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan denetimlerdir. Bu süreci iso belgesi yenileme değil gözetim denetimi olarak adlandırmak daha doğru olur.

 

Şayet belgenizin süresi bitti ise ve yenileme yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

16 Haziran 2021
iso 9001 Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır ? için yorumlar kapalı
243 kez görüntülendi
Call Now ButtonHızlı Arama