SABER

Suudi Arabistan’a ihracata Konu Olan Ürün Kayıt Sistemi(SABER) Yeni SASO Yönetmelikleri ve Suudi Kalite İşareti Belgelendirmesi

Bursa Belgelendirme olarak, Suudi Arabistan’a ihracat yapan üretici ve ihracatçı firmaların Saber Kayıt esnasında karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi sahibi olduğumuzu ve sorunlarına çözüm üretmek üzere gerekli girişimlerde bulunduğumuzu belirtmek isteriz.

SUUDİ ARABİSTAN – İHRACAT UYGUNLUK BELGESİ -SABER

SABER Sistemi Nedir?

Her farklı ürün grubu için Ürün Sertifikası almanız gerekir. Bu nedenle, ithalatçı, Ürün Sertifikası talepleri oluşturmak için aşağıdaki web sitesine kaydolmalı ve başvurmalıdır. Test raporlarınızın güncel olması ve 17025 onaylı laboratuarda test edilmesi gerekir.

’Aşağıda verilen web sitesi aracılığıyla, ithalatçı şirketiniz kılavuzlara yönlendirilecektir. Alıcı şirketiniz SABER‘e aşağıda verilen web sitesi ile kayıt olabilir. Alıcının kaydı tamamlandığında, “ürün ekle” ye basmak etkinleştirilecektir ve alıcınız o anda ve / veya yıl boyunca gönderdikleri ürünü ekleyebilir.

SABER Sistemine Kayıt Nasıl Yapılır?

Eğer ithalatçı Saber kullanıcı adı ve şifresini bizim ile  paylaşır ise kayıt sürecinde biz de yardımcı olabiliriz.Ya da bizde sizin adınıza kayıt sisteminize kayıt işleminizi birlikte yapabiliriz. Link : https://saber.sa

SABER BİLGİLENDİRME HATTI : 05352777604

Saber Platformu, S.Arabistan kalite kurumu SASO tarafından 01.01.2019 tarihinde zorunlu hale getirilmiş ithalata konu ürünlerin uygunluğunun kayıt altına alındığı hükümet sertifikasyon platformudur. Sertifikasyon süreci ürünlerin Saber platformuna kayıt ettirilmesine istinaden 3 aşamadan oluşmaktadır.

1- Fabrika Denetimi: Ürünlerin GTIP kodlarına göre Fabrika Denetiminin gerekip gerekmediğine karar verilmektedir. Fabrika Denetimi gereken ürünler için ise denetim yılda sadece 1 defa yapılmaktadır.

2- PCoC (Product Certificate): S.Arabistan’daki her bir alıcınız için ayrı ayrı çıkarılması gerekmektedir. Belge 1 yıl süre ile geçerli olacak olup, belgenin kapsamında ihracatını yapacak olduğunuz ürünlerin bilgileri yer almaktadır.

3- Sevkiyat Sertifikası (Shipment Certificate): Sevkiyatın tamamlanmasının ardından Ticari Fatura (Commercial Invoice) iletilmesine istinaden herbir sevkiyatta ayrı ayrı yayımlanmaktadır.

Saso Sertifikası (Suudi Arabistan)

Suudi Arabistan tarafından ithal edilen ürünlerinin SASO standart gerekliliklerine uygunluğunu göstermek için, ithalatçılar SASO’nun onay verdiği bir gözetim kuruluşunca verilmiş olan bir SASO Belgesi temin etmelidirler. SASO Belgesi yükleme öncesi gözetim programına tabi ürünlerde her bir sevkiyat için ihracatçı tarafından alınmaktadır.

Bursa Belgelendirme Hizmetleri olarak ihracat belgelendirme hizmetlerini 2008 yılından beridir güvenli, sorunsuz ve uygun fiyatlandırma ile çözümlüyoruz. Detaylar için www.bursabelgelendirme.com veya 0535 2777604 iletişim hattından iletişime geçebilirsiniz.

 

05 Şubat 2020
SABER için yorumlar kapalı
378 kez görüntülendi
Hızlı Arama