SONCAP BELGESİ ( Nijerya Ürün Belgesi )

SONCAP BELGESİ ( Nijerya Ürün Belgesi )

Nijerya’ya ihracatta Türk firmaları yeterli bilgi edinemediklerinden bazen hazırlıksız yakalanabiliyor. Firmaların karşılaştığı sorunlardan biri de SONCAP belgesidir. SONCAP belgesi ‘The Standards Organisation of Nigeria Comformity Assesment Programme’ sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Türkçeye tercüme edilirse ‘Nijerya Standartları Organizasyonu Uygunluk Değerlendirme Programı’  demektir.soncap belgesi

soncap belgesi

Özellikle petrol zenginliğinden dolayı Afrika’nın gelişmekte olan ülkesi olan Nijerya dış ticaretinde bazı düzenlemelere giderek ithalatçı firmalar için böyle bir program çalışması hazırlamıştır. Bu program Nijerya hükümeti tarafından 2005 yılında tanıtılmış 2012’de ise yeniden bir revizyona gitmiştir. Bu program ürünlerin standartlarını belirler. Ayrıca patent telif hakları gibi konularla ilgilenir. Bu programa uygun olarak firmalardan belge alınması istenmeye başlanmıştır. SONCAP belgesine sahip firmalar Nijerya ile olan dış ticaret işlemlerinde problem yaşamamaktadırlar. Yürürlükte olan bu standartlara göre bazı ürünler hariç olmak üzere ithalata konu olan ürünler için şu hususlara dikkat çekilmiştir.

Bursa Soncap Belgesi /  Soncap Sertifikası

1. İthal ürünler için iki ayrı sertifika istenmektedir: Uyumluluk Sertifikası (CoC) ve SONCAP sertifikası. Uyumluluk Sertifikası ürünün teknik özelliklerinin gümrükten geçmeye yeterli olduğunu gösterir.

2. SONCAP için önce Uyumluluk Sertifikasının alınmalıdır.

3. SONCAP sertifikanız yoksa ithal mal Nijerya gümrüğünden çekilmez.

4. Mal gümrükten çekilmeden önce ürüne ilişkin numune kontrolü istenebilir.

SONCAP sertifikası dışında kalanlarsa NAFDAC ürünleridir. NAFDAC  Ulusal Gıda ve İlaç Yönetim Birimi’dir. Onların onayladığı ürünler için SONCAP belgesi gerekmez. SONCAP Belgesi olduğunda Nijerya dış ticaretinde firmalarımız herhangi bir sorun yaşamamaktadır

İstenen Belgeler :

  1. Ürün Raporu 
  2. Ürün Belgesi 
  3. Uygunluk Sertifikası 

Ürünlerin Uygunluğunun Belirlenmesi :

PC1 : Her yüklemede container gözetim zorunluluğu.

PC2 : Eski ” PC ” Belgesinin benzeri fabrikada iç denetleme yapma zorunluluğu ve ISO 9001 / 14000 / ISO 18000  QMS belgeleri zorunluluğu.

PC3 : Bir yıl içerisinde çok sayıda iharacat yapacak olan firmalara önerilir. Fabrika denetleme ve geçerli test raporları talep edilir.

Nijerya Standartları Kurumunun (SON) gerekliliklerine uygunluk şu şekilde sağlanır

Ürün Belgelendirmesi (Tescilli Olmayan):  Sadece Rota A için uygulanır, sistematik gözetim ve ürün numune alımının tamamlanmasının ardından her bir sevkiyat için altı ay süreyle geçerlidir.

Ürün Belgelendirmesi (Tescilli) :Rota B için uygulanır, bir yıl geçerlidir, tedarikçinin doğrulanması veya ilgili durumda imalatçı tesisin tetkikten başarıyla geçmesinin ardından verilir

Ürün Belgelendirmesi (Lisanslı): Rota C için uygulanır, bir yıl geçerlidir, imalatçı tesisin tetkikten başarıyla geçmesinin ardından verilir.

SONCAP BELGESİ ( Nijerya Ürün Belgesi ) için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

www.bursabelgelendirme.com

Hızlı Arama